chovatelská stanice


Go to content

O plemeni

ENTLEBUCHSKÝ SALAŠNICKÝ PES
(ENTLENBUCHER SENNENHUND)


ZEMĚ PŮVODU:
Švýcarsko


HISTORICKÝ PŘEHLED:
Entlebuchský pes je nejmenším plemenem ze švýcarských salašnických psů. Pochází z Entlebuchu, což je údolí v oblasti kantonů Luzern a Bern. První popis pod názvem "Entlibucherhund" pochází z roku 1889. V roce 1913 představil profesor Heim, velký milovník podporující intenzivně plemena švýcarských salašnických psů, čtyři exempláře tohoto malého honáckého psa s vrozeně zkráceným ocasem na výstavě psů v Langenthalu. Na základě posudků rozhodčích byli tito psi zaneseni jako čtvrté plemeno salašnických psů do švýcarské plemenné knihy psů SHSB. První standard byl však zpracován až v roce 1927 a po 20. srpnu 1926 následovalo na základě iniciativy Dr. B.Kohlera založení švýcarského klubu pro entlebušské salašnické psy. Jak nízký počet zápisů do plemenné knihy SHSB ukazuje, toto plemeno se rozvíjelo jen pomalu. Entlebušský salašnický pes získal nový podnět v okamžiku, kdy lidé odhalili a prokázali jeho vrozené vlastnosti živého a neúnavného honáckého psa a jeho vynikající vlohy pracovního plemene. Dnes, třebaže je stále ještě málo početný, nalezl tento atraktivní trojbarevný pes své milovníky a těší se stále rostoucí oblibě také jako rodinný pes.

POUŽITÍ:
Honicí, strážní a hlídací pes ke hlídání statků. Dnes také všestranný pracovní pes a příjemný rodinný pes.

KLASIFIKACE FCI: Skupina 2 FCI standard č.: 47 / 28.06.2002 / D
Pinčové a knírači, molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena.
Švýcarští salašničtí psi.


VZHLED:
Středně velký, kompaktně stavěný pes, trojbarevný jako všechna plemena švýcarských salašnických psů, velmi pohyblivý a mrštný. Chytrý a přátelský výraz tváře.

CHARAKTER :
Živý, temperamentní, sebejistý a nebojácný; vůči osobám, které dobře zná, je dobromyslný a přítulný; vůči cizím lehce nedůvěřivý, nepodplatitelný hlídač, veselý a učenlivý na své rodině citově závislý. Má tendence si svoji rodinu shánět k sobě aby měl všechny ve své blízkosti. Použití tohoto plemene je široké, uplatní se jako stopař či hlídač domu, vyhovuje mu výcvik poslušnosti, záchranářský výcvik, canisterapie, agility a podobně.


SRST:
Krycí srst krátká, pevně přiléhající, tvrdá a lesklá. Podsada hustá. Typické trojbarevné zbarvení. Základní barva je černá s pokud možno symetrickými tříslově zbarvenými (žlutá až hnědavě rezavá barva) a bílými odznaky. Tříslově zbarvené znaky se nacházejí nad očima, na lících, na tlamě a na hrdle, po stranách hrudníku a na všech čtyřech končetinách, přičemž na končetinách musí tříslová barva ležet mezi černou a bílou.
Bílé znaky jsou: Dobře viditelná, úzká bílá lysina, probíhající bez přerušení od temene přes hřbet nosu; může zcela nebo částečně obepínat tlamu. Od brady přes hrdlo bez přerušení až na hruď.
Na všech čtyřech tlapách. U dlouhého ocasu špička.
Podsada: tmavě šedá až hnědavá.

VELIKOST:
Kohoutková výška: Psi: 44 - 50 cm, tolerance do 52 cm
Feny: 42 - 48 cm, tolerance do 50 cm

Další tři plemena Švýcarských salašnických psů:Bernský salašnický pesAppenzellský salašnický pesVelký švýcarský salašnický pes


Back to content | Back to main menu